Systemy Inkasenckie
Mobilne systemy inkasenckie adresowane są do klientów realizujących wszelkiego rodzaju odczyty w terenie. Umożliwiają zbieranie odczytów różnych mierników: liczników poboru gazu, liczników energii elektrycznej, wodomierzy itp. Aplikacja może być wykorzystywana w firmach zajmujących się dystrybucją gazu, energii elektrycznej, wody, jak również firm zajmujących się tylko zbieraniem odczytów.
Nasza firma była pionierem na polskim rynku mobilnych systemów inkasenckich, wdrażając pierwsze aplikacje p.n. INKAS® już w roku 1992, w zakładach energetycznych Płock. System ten, dedykowany do odczytu liczników energii elektrycznej, składał się z oprogramowania autorstwa ZE oraz mobilnego, komputerowego zestawu drukującego składającego się z komputerka Psion Organizer LZ64, drukarki IBS Radix FP40 oraz kart pamięci do komputerka Psion. W początkowym okresie, systemy były wykorzystywane nie tylko do odczytu liczników ale i do poboru opłat za zużytą energię czy gaz. Później w momencie zmniejszenia inflacji, ta funkcja została zaniechana.
W następnych latach wdrożyliśmy kilkadziesiąt aplikacji INKAS® w zakładach energetycznych i gazowniczych (do odczytu zużycia gazu). W tym samym czasie powstała nasza aplikacja mobilna AQUA® będąca kompletnym systemem inkasenckim do rozliczania wody, składającym się z programu AQUA oraz zestawu inkasenckiego. Aplikacja była oferowana w kilku wersjach, min. dla zakładów wod-kan oraz spółdzielni mieszkaniowych. Unikalnym rozwiązaniem było opracowanie interfejsu IrDA do komputerka Psion Organizer, pozwalającego na automtyczny pomiar zużycia wody bezpośrednio z licznika.
Kolejną aplikacja z tego zakresu były systemy parkingowe VELOX®, przeznaczone do pobierania opłat parkingowych, z równoczesnym wystawianiem biletów.
W chwili obecnej, choć podstawowa funkcja (tj. odczyt liczników) zestawów inkasenckich nie uległa zmianie, głębokim przeobrażeniom uległy same zestawy jak i ich otoczenie. Dzisiejsze, mobilne systemy inkasenckie zawierają w sobie najnowocześniejsze technologie odczytu liczników jak autoidentyfikacja (kody kreskowe, autoidentyfikacja obiektowa, RFID, biometria) jak również są w stanie pracować w systemie on-line, korzystając z łączy internetowych oraz telefonii komórkowej.
Poza głównym zadaniem dzisiejsze aplikacje pozwalają również na realizację przez inkasentów innych zadań około odczytowych, takich jak: kontrola stanu technicznego urządzeń, czy zbierania informacji z rynku dotyczących na przykład jakości świadczonych usług.