Przeładunek Towaru
Usprawnienie gospodarki magazynowej może wiązać się z organizacją pracy, wymianą informacji i komunikacją w całym zakresie logistyki wewnętrznej magazynu. Ważnym elementem gospodarki magazynowej jest przeladunek towarów. Rozróżniamy dwa rodzaje przeladunku: w tranzycie oraz kompletacyjny.
W sferze organizacyjnej, trudniejszym a jednocześnie bardziej istotnym z punktu widzenia kosztów jest kompletacyjny przeładunek towarów, pod którym rozumiemy ogół czynności które wchodzą w skład rozładunku i załadunku towarów, ale również ich segregacja i scalanie, czyli przepływ towarów między magazynami a środkami transportu znajdującymi się w tzw. bramach przyjęć oraz bramach wydań.
Z uwagi na to, że w trakcie procesu mamy do czynienia z dekompletacją i ponowną kompletacją, w związku z tym w procesie kompletacyjnego przeładunku towarów, kumulują się wszystkieg błędy związane z rozładunkiem, rozmieszczeniem oraz kompletacją, Dlatego tak ważnym jest aby cały proces kompletacji był integralną częścią systemu informatycznego logistyki wewnętrznej. Wymagania te mogą być spełnione jedynnie poprzez implementację mobilnego systemu komputerowego opartego o technologię autiodentyfikacji (kody kreskowe, RFID, biometria, identyfikacja obiektowa) komunikującego sie z centrum, poprzez lokalną, bezprzewodową sieć radiową, internet lub telefonię komórkową.
Szybkie i bezbłędne dotarcie do właściwego towaru, we właściwym miejscu, pobranie, przepakowanie i zaetykietowanie kompletowanego towaru wraz z równoczesnym przesłaniem stosownych informacji do systemu centralnego, powoduje natychmiastową modyfikację stanów magazynowych, zmiany lokalizacyjne oraz przygotowanie odpowiednich i kompletnych dokumentów - czy to do wydania na produkcję czy też do spedycji.
Dzieki temu kadra menedżerska dysponuje aktualnymi informacjami o towarach i ich umiejscowieniu, co znacznie usprawnia i przyspiesza realizację wszystkich zadań związanych z funkcją i rolą wspólczesnego magazynu w łańcuchu dostaw lub inaczej- w logistyce dostaw.
Korzyści:
- automatyzacja procesów magazynowych
- automatyczny i ręczny wybór zadań
- natychmiastowa weryfikacja stanów i lokalizacji
- bezzwłoczna i bezbłędna modyfikacja baz danych
- zwiększenie i monitorowanie wydajności pracy
Technologie:
- komputery HandHeld z czytnikami kodów kreskowych
- bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych
- sieć radiowa 802.11 b/g/n
- interfejs Bluetooth
- drukarki etykiet - kodów kreskowych