Druk Cyfrowy
Technologia Termiczna
Najczęściej stosowaną technologią druku cyfrowego w urządzeniach mobilnych jest technologia druku termicznego, w dwóch wersjach: direct thermal (etykiety, paragony, bilety, potwierdzenia, faktury itp) oraz thermal transfer (etykiety).
Istnieją dwie wersje mechanizmów i drukarek pracujących w technologii direct thermal: z głowicą nieruchomą - "tzw. liniową" - opisaną poniżej oraz z głowicą ruchomą. Praktycznie rzecz biorąc z uwagi na gorszą jakość druku, mniejszą prędkość oraz większą awaryjność, drukarki z ruchomą głowicą są spotykane coraz rzadziej na rynku.
Technologia direct thermal oferuje lata pewności, minimum kosztów obsługi i bezawaryjną ciągła pracę w szerokim wachlarzu aplikacji. Drukarki termiczne w ykonane w tej technologii można znaleźć min. w faksach, w mobilnych systemach komputerowych, w systemach druku kodów kreskowych, etykiet rachunków i biletów; w systemach kasowych; w aparaturze pomiarowej; w urządzeniach analizujących, czy w aparaturze medycznej. Technologia druku DT charakteryzuje się między innymi:
- dużą szybkością druku,
- wysoką jakością druku,
- małym wymiarem mechanizmów drukujących,
- niskim napięciem zasilania i poborem prądu ,
Oferując długą, bezawaryjną pracę, niewiele części ruchomych, praktycznie prace bezobsługową, technologia DT oferuje najniższe koszty użytkowania z pośród wszystkich technologii druku.
Druk termiczny polega na transferze ciepła z głowicy termicznej do pokrytego odpowiednią substancja chemiczną papieru termicznego. W momencie kiedy elementy grzejne formują element tekstu czy grafiki zachodzi reakcja termochemiczna dzięki której powyższe elementy tekstu czy grafiki stają się widoczne. Głowica grzejna składa się z szeregu miniaturowych elementów grzejnych które stale dotykają do papieru termicznego. Podgrzewanie tych elementów powoduje wzmiankowana wyżej reakcję termochemiczną w wyniku której następuje odwzorowanie - czyli drukowanie na papierze.
Dzięki zastosowaniu liniowej techniki grzejnej, niewielkiej ilości części ruchomych, drukarki w technologii DT mogą pracować w najtrudniejszych warunkach otoczenia- tj. w zapyleniu, niskich temperaturach itd.
Technologia druku Thermal Transfer, wykorzystująca taśmę barwiącą, jest z uwagi na większy koszt druku, większe wymiary mechanizmu i większą zlożoność technologiczną stosowana prawie wyłącznie do drukarek stacjonarnych.
Media Termiczne
Drukarki w technologii DT wykorzystują tzw. papier termiczny czyli papier powlekany specjalną warstwą termiczną. Ponieważ reakcja na podgrzany element w głowicy zachodzi zarówno w warstwie termicznej jak i w samym papierze istotnym jest aby do danej aplikacji dobierać właściwy papier. Pod określeniem "właściwy" należy rozumieć rodzaj papieru i warstwy termicznej, ich grubość itp.
Stosowanie właściwego papieru zapewnia nie tylko wysoką jakość wydruku ale jego trwałość. Poza tym jakość papieru wpływa bezpośrednio na trwałość i długość pracy głowicy.
Pylący się papier może szybko doprowadzić do zanieczyszczenia głowicy pogarszając jakość wydruku a dalszej konsekwencji wręcz niszcząc głowicę. Media termiczne obejmują aktualnie dosyć szeroki asortyment wyrobów jak np.: papier termiczny w rolkach jedno i dwuwarstwowy, etykiety termiczne samoprzylepne, bilety, kupony, przywieszki itp.
Dzięki temu drukarki termiczne można dziś spotkać w medycynie, handlu, bankowości, w kioskach informacyjnych itp. itd.
Trwałość Dokumentów
Aktualnie przyjmuje się, że wydrukowane na prawidłowym papierze i właściwie przechowywane dokumenty (np. rachunki) mają trwałość od 5 do 7 lat lub nawet dłużej. Tyle lat gwarantują producenci papieru.
Właściwe przechowywanie tych dokumentów to dbałość aby nie były one przetrzymywane bardzo blisko silnych źródeł ciepła oraz w pobliżu jakichś substancji chemicznych oraz w pomieszczeniach względnie suchych.
Prawidłowe pomieszczenie to takie gdzie temperatura nie przekracza 25 stopni , wilgotność względna zawiera się w granicach 45-65%. Dokumenty nie powinny być narażone na silne światło.
Co do zagrożeń czynnikami chemicznymi to w pracy biurowej te ograniczenia w praktyce dotyczą przechowywania tych dokumentów w tzw. koszulkach używanych w segregatorach. Należy sprawdzić czy te koszulki nie wchodzą w reakcję z warstwa termochemiczną papieru. Generalnie rzecz biorąc należy unikać kontaktu z vinilem, olejem, alkoholem oraz z określonymi rodzajami papieru.
Istotnym elementem bezpiecznego, długiego przechowywania wydrukowanych dokumentów jest jakość używanego papieru. Dlatego też zaleca się kupno papieru z pewnego źródła i co ważne papieru wyprodukowanego nie wcześniej niż na rok przed wydrukiem.