Sprzedaż w Terenie
Mobilne Systemy Komputerowe do sprzedaży w terenie to narzędzia wspomagające pracę przedstawicieli handlowych. Ich głównym zadaniem jest automatyzacja i zwiększenie efektywności działań sprzedażowych, a także dostarczenie kadrze zarządzającej zarówno bieżących, jak i historycznych informacji o rynku.
Funkcjonujące w oparciu o urządzenia przenośne aplikacje mobilne umożliwiają dwukierunkowy przepływ danych na linii centrala - pracownicy terenowi (zamówienia, obecność produktu na półce, standard ekspozycyjny, itp.). Mogą być efektywnie wykorzystywane w odniesieniu do różnych obszarów i poziomów zarządzania przedsiębiorstwem - od działań operacyjnych po planowanie strategiczne.
Pierwszy w Polsce, mobilny system do sprzedaży w terenie, został wdrożony przez naszą firma w roku 1994, w firmie Algida. System oparty był na autorskim programie firmy Algida oraz na sprzęcie firmy Telxon- drukarkach igłowych formatu A4- RM80 oraz komputerach PTC 860. Poza obsługą sprzedaży, system służył również do rozliaczania tras oraz do działań marketingowych, Czyli był to system Route Accounting.
W póżniejszym okresie, tę aplikacje pod nazwą VATMAN® wdrożyliśmy w kilku wariantach (Vatman Magnum, Vatman Colt, Vatman Beretta) wdrożylismy w wielu firmach dystrybucyjnych, produkcyjnych i handlowych. Uzupełnieniem Vatamana była aplikacja ORDMAN® służaca do zbierania zamówień- czyli presellingu.
Modele pracy przedstawiciela handlowego
Przedstawiciele handlowi, wyposażeni w komputery z programem mobilnej obsługi sprzedaży, mogą pracować w następujących modelach:
- Vanselling (Route Accounting) - umożliwia prowadzenie sprzedaży wraz z generowaniem dokumentów rozchodu (WZ, faktury, paragony, korekty faktur) w terenie podczas wizyty u klienta.
- Zamówienia (Preselling) - wspiera proces przyjmowania zamówień podczas wizyty u klienta. Przyjęte zamóiwenie jest przesyłane do centrali w trybie on-line lub off-line w zależności od przyjętej konfiguracji systemu.
- Merchandising - umożliwia, w trakcie wizyty u klienta, zbieranie informacji w postaci ankiet. Treść pytań oraz sposób odpowiedzi ustalany jest przez administratora systemu na etapie układania ankiety w części administracyjno-analitycznej programu instalowanej na komputerze biurowym.
- Konwojent wspiera proces dystrybucji m.in. obsługę załadunku i rozładunku, kontrolę magazynu, budowanie tras i podsumowywania wizyt, rozliczanie dostaw i opakowań zwrotnych, obsługę reklamacji, windykacji i kontroli kasy oraz kontroli czasu pracy kierowców.
Korzyści:
- przewagą konkurencyjną zbudowaną na wizerunku nowoczesnej firmy budzącej zaufanie,
- poprawa logistyki w firmie dzięki wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów,
- bieżący monitoring pracy pracowników pracujących w terenie, oraz kontrolę wskaźników biznesowych,
- redukcję kosztów przetwarzania zamówień, kosztów transportu oraz liczbę błędów.
Mobilne Systemy Komputerowe do sprzedaży w terenie to narzędzia wspomagające pracę przedstawicieli handlowych. Ich głównym zadaniem jest automatyzacja i zwiększenie efektywności działań sprzedażowych, a także dostarczenie kadrze zarządzającej zarówno bieżących, jak i historycznych informacji o rynku. Funkcjonujące w oparciu o urządzenia przenośne aplikacje mobilne umożliwiają dwukierunkowy przepływ danych na linii centrala - pracownicy terenowi (zamówienia, obecność produktu na półce, standard ekspozycyjny, itp.). Mogą być efektywnie wykorzystywane w odniesieniu do różnych obszarów i poziomów zarządzania przedsiębiorstwem - od działań operacyjnych po planowanie strategiczne.
-
Route Accounting »
W dzisiejszym, konkurencyjnym środowisku handlowym nie wystarczy już mieć towar - trzeba go jeszcze umieć sprzedać lepiej od konkurencji. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest oparcie koncepcji dystrybucji na sprzedaży bezpośredniej.
-
Zbieranie Zamówień »
Współczesne czasy stawiają przed firmami handlowymi coraz to nowe wyzwania. Nie wystarczy już mieć odpowiedni produkt i sieć dystrybucji, liczy się również optymalizacja trasy przejazdu i oszczędność czasu.